Historia na Fotografiach 02:…

Historia na Fotografiach 02: „Król Monako” triumfuje szósty raz #abcf1- tag do obserwowania

Ayrton Senna świętuje swoje już 6-ste zwycięstwo na ulicznym torze w Monako. To było jego ostatnie zwycięstwo na tym torze i to w sezonie gdzie pomimo dominacji Williamsa (Williams FW15C miał wiele elektroniki i aktywne zawieszenie które zmieniało swój kąt pzy każdym zakręcie) Ayrton nie mając szans na papierze wygrywał wyścig aż 5-krotnie.

Brazylijczyk był wybitnym specjalistą od tego toru, gdyż nie tylko wygrywał na nim 6 razy, ale też 5-krotnie wygrywał kwalifikacje. Zasłynął już w swoim debiutanckim sezonie, zdobywając 2 miejsce (i nieomal wygrywając) w bolidzie Tolemana.

Pierwszą wygraną odniósł za sterami bolidu Lotusa w 1987 roku. W 1988 zdominował rywalizację, ale nie umiał się uspokoić. Jadąc fantastycznym tempem i prowadząc ponad 50 sekund nad drugim Alainem Prostem popełnił minimalny błąd, a w Monaco tyle wystarczy. Skręcając do ostatniego zakrętu przed tunelem zahaczył o bandę po wewnętrznej i to spowodowało, że nie wyrobił się z zakrętem uderzając w bandę po zewnętrznej.

W 1992 fantastycznie się wybronił na ostatnich okrążeniach w walce z Nigelem Mansellem, pomimo wyraźnej przewagi brytyjczyka w tempie wyścigowym. Link do nagrania z tej walki

Zwycięstwo w 1993 roku było jego ostatnim na tym torze. Po tym Grand Prix wygrywał w Formule 1 jeszcze w tylko 2 ostatnich wyścigach sezonu 1993. Wszyscy wiemy co się stało w następnym sezonie. Jedno jest pewne, w następnych sezonach nagromadziłoby się więcej zwycięstw w księstwie Monako na jego koncie.

HNF czyli Historia na fotografiach to seria krótkich artykułów bazująca na fotografiach historycznych ze świata Formuły 1.
Artykuł na stronie: https://abcf1world.wordpress.com/2020/07/16/hnf-02-krol-monako-triumfuje-szosty-raz/

#abcf1 ( #historiawpigulce- też można obserwować ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) #f1 #kubica #formula1 #motoryzacja #sport #wyscigi #historia